16 sierpnia 2018 r.;    Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

70-lecie XXIV LO im. Cypriana K. Norwida w Warszawie - AKTUALNOŚCI

15 kwietnia 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem p. Arturem Stefanowiczem

Spotkanie z absolwentem

Artur Stefanowicz, inżynier, informatyk. Ukończył Politechnikę Warszawską. Pracuje w bankowości. Matura 1985 r.

Pan Artur Stefanowicz z nostalgią wspominał naukę w szkole. Opowiadał o zajęciach z fizyki, jak nauczyciel tego przedmiotu inspirował do nauki. Mówił również o swoich studiach, które zaczęły się od matematyki, potem pasją stała się fizyka by wreszcie zauroczyć się informatyką. Ostania część spotkania dotyczyła pracy.

Oto ważne refleksje, które usłyszeliśmy podczas spotkania:

  • Najciekawszym było znaleźć pomysł na rozwiązanie problemu. To pragnienie poszukiwania ciekawego rozwiązania nadal pozostało.

  • Iluminacja, oświecenie - warto żyć dla takich chwil.

  • Kontakt z nauczycielem i rówieśnikami jest nieoceniony.

"Absolwent bardzo ciekawie opowiadał. Jestem dumny, że tacy ludzie reprezentują naszą szkołę na arenie krajowej i międzynarodowej. Wykład ten natchnął mnie do działania i jeszcze cięższej pracy aby osiągnąć wysokie cele w życiu".

"Spotkanie z absolwentem pokazało mi wartość przedmiotów ścisłych, które są bardzo przyszłościowe a praca związana z nimi może być ciekawa. Nasz gość z pasją opowiadał o swojej pracy i o swojej edukacji w liceum oraz na studiach. Spotkanie mi się podobało".

"Spotkanie z absolwentem zaczęło się niepozornie, nikt nie spodziewał się, że będzie tak ciekawe. Systemy bankowe jest to zagadnienie, które z pozoru nudne okazało się pasjonujące. Dowiedziałem się, że dzięki naszemu absolwentowi wiele banków mogło wdrożyć nowoczesne udoskonalenia".

"Dużo się nauczyłem. Była to wyśmienicie wykorzystana godzina. Czekam na kolejne spotkania z tak wspaniałymi ludźmi".

11 kwietnia 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem p. Robertem Piłatem

Spotkanie z absolwentem

Robert Piłat, filozof, prof. zwyczajny, dr hab. obecnie pracuje na UKSW w Instytucie Filozofii, Sekcja Teorii Poznania i Filozofii Języka. Wcześniej zajmował się pracą naukową w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (1983-2011), gdzie pełnił kierownicze stanowiska. Był również prezesem Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego (2001-2011) a także członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Kongnitywistycznego (2002-2005). Prowadził własne projekty badawcze, był współwykonawcą ciekawego projektu „Pozwolić dzieciom myśleć”. Lista książek, podręczników, artykułów napisanych przez pana Profesora jest imponująca. W ciekawy sposób popularyzował wiedzę, prowadził cykl autorskich audycji  w programie 2 Polskiego Radia a także brał udział w wielu audycjach popularnonaukowych w programie 1 i 3 Polskiego Radia. Matura 1978r.

„Spotkanie było miłe i inspirujące. Anegdoty z przeszłości dotyczące naszej szkoły pozwoliły mi inaczej spojrzeć na otaczające nas co dzień miejsce. Profesor uzmysłowił mi, że małe rzeczy mogą zmienić diametralnie nasze podejście do życia. Mogą zmienić je również ludzie, których spotykamy na naszej drodze. Tylko jedna chwilka może nam wskazać cel, do którego będziemy dążyć”.

„Profesor zaczął spotkanie od wspomnień młodzieńczych lat spędzonych w tej szkole. Następnie rozprawiał o filozofii. Próbował wyjaśnić nam czym zajmuje się ta dziedzina nauki. Mimo, że nie interesuję się filozofią to rozważania Profesora bardzo mnie zaciekawiły. Po tym spotkaniu postanowiłam przeczytać jedną z podanych w trakcie wypowiedzi książek”.

„Pan Piłat przybliżył nam wiele ciekawych myśli na temat filozofii. Objaśnił, że nie wszystko co jest w Google , jest nam potrzebne, gdyż mamy własny rozum i powinniśmy z niego korzystać. Wykład był niesamowitym doznaniem i wszyscy coś z niego wynieśli”.

„Profesor uświadomił mi jak wiele jest pytań, na które często nie wiemy jak odpowiedzieć”.

„Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się jak kiedyś wyglądał budynek szkoły, jacy nauczyciele tu uczyli oraz jak wyglądały przygotowania do matury.

Po tym spotkaniu, wyszliśmy zainspirowani do dalszego działania. Nasz starszy kolega, jak wcześniej nazwał siebie pan Profesor, zaszczepił w naszych umysłach myśl, że to my decydujemy kim zostaniemy w przyszłości”.

9 kwietnia 2016: 70 lat i jeden dzień

Miesiące przygotowań, setki absolwentów z prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele, powrót po latach do szkolnych ławek, sal, nauczycieli – to wszystko (i jeszcze dużo więcej) złożyło się na obchody 70-lecia szkoły. Przybyłych gości witał Norwid dzierżący pióro pełne mocy płynącej prosto z jasnej strony, w wybranych salach czekały stworzone przez uczniów i nauczycieli kawiarenki, w których można było skosztować przysmaków z wielu stron świata, a przez korytarze przepływał wielorocznikowy tłum absolwentów, wypłukując ze szkolnych zakamarków pozostawione tam wspomnienia. W sobotę rano uroczyste obchody też zmieniły się tylko we wspomnienie, zapisane w pamięci, na zdjęciach i w postaci ruchomych obrazków, które można obejrzeć poniżej.

 

 

 

70-lecie XXIV LO 70-lecie XXIV LO

70-lecie XXIV LO 70-lecie XXIV LO

70-lecie XXIV LO 70-lecie XXIV LO

70-lecie XXIV LO 70-lecie XXIV LO

18 marca 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem p. Michałem Ksawerym Cyrańskim

Spotkanie z absolwentem

Michał Ksawery Cyrański, profesor w Zakładzie Chemii Teoretycznej i Krystalografii. Kierownik Studiów Doktoranckich na Wydziale Chemii. Otrzymał wiele nagród, wyróżnień. Lista jest imponująca: Nagroda na rzecz Nauki Polskiej (1996), Nagroda im. Włodzimierza Kołosa dla najlepszej pracy doktorskiej na Wydziale Chemii UW (1999), Nagroda im. Antoniego Grabowskiego za wybitną aktywność w chemii organicznej i teoretycznej (2000), Paszport tygodnika Polityka oraz PKN Orlen (2001), Stypendia od Rektora UW za działalność naukową (2005-2007), Nagroda za wybitne nauczanie, Wydział Chemii UW (2010), Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015). Matura 1989 r.

"Wykład, który wygłosił pan Profesor bardzo pomógł mi w podjęciu decyzji dotyczącej mojej przyszłości związanej ze studiami. Lepiej poznałam dziedzinę nauki jaką jest krystalografia. Profesor uświadomił mi, jak ważna jest chemia w życiu człowieka i jak bardzo przydatna może okazać się wiedza na jej temat. Wykład bardzo mnie zmotywował do dalszego poszerzania swojej wiedzy z zakresu chemii i biologii".

"W piątek uczestniczyliśmy w wykładzie prof. Michała Ksawerego Cyrańskiego Rola krystalografii we współczesnym świecie. Podejmował trudne zagadnienia z zakresu badań i sposobów wykorzystania m.in. klatratów. Niestety nie wszystkie elementy wykładu były zrozumiałe. Jednak doświadczenia, którymi podzielił się pan Profesor z pewnością są dla nas cenne. Dowiedzieliśmy się dużo o pracy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim".

"Wykład, w którym mogłam uczestniczyć w piątek był bardzo ciekawy. Prowadził go absolwent naszej szkoły. Dotyczył krystalografii. Dzięki niemu moja wiedza w tej dziedzinie została poszerzona. Absolwent w niezwykły sposób opowiadał o właściwościach kryształów. Wykład uświadomił mi jaki ogrom wiedzy jeszcze przede mną do zdobycia".

11 marca 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem p. Piotrem Topolińskim

Spotkanie z absolwentem

Piotr Topoliński, redaktor Polskiego Radia, ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze szlify dziennikarskie zdobywał w Radio Kampus 97 1 FM Warszawa. Program kierowany był głównie do studentów. Tematy poruszane to: planowanie kariery, rozwój osobisty, kultura, sztuka tworzona przez młodych niepokornych artystów. Obecnie pracuje w Polskim Radio Rytm. To stacja, na antenie której można usłyszeć wszystko o nowej muzyce i artystach. Matura 2009.

„Spotkanie  przybliżyło nam tajniki pracy dziennikarskiej. Pan Piotr Topoliński mówił o sposobach zdobywania informacji, redagowaniu tekstów, trikach mających na celu zaciekawienie słuchacza. Pogłębiło również naszą wiedzę na temat zawodu dziennikarza. Pozwoliło przemyśleć naszą dalszą drogę życiową i zawodową.”

4 marca 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem p. Arturem Janusiakiem

Spotkanie z absolwentem

Artur Janusiak, aktor teatralny i filmowy. Ukończył PWST w Warszawie, w 1995 r. Grał przez wiele lat w Teatrze Polskim, był wicedyrektorem w Teatrze na Woli. Obecnie gra gościnnie w Teatrze Narodowym, w „Kordianie” J. Słowackiego. Znany m.in. z filmów „Ida”, „Różyczka”, „Wkręceni”, „Pogoda na jutro”, „Ile waży koń trojański?” i wielu seriali. Matura 1989 r.

„Absolwent zainteresował swoją wypowiedzią wszystkich zgromadzonych. Poruszył bardzo ważne tematy. Mówił o tym, jaki był Norwid w jego czasach. Wspominał kółka teatralne, zespoły muzyczne, harcerstwo, różne inicjatywy uczniów. Bardzo ciekawa była wypowiedź dotycząca zawodu aktora i obecnej kultury. Z pasją opowiadał o egzaminach na Akademię Teatralną, później o samych studiach, by na końcu rozbawić nas ciekawymi anegdotami związanymi z pracą na deskach teatrów. Poruszył także bardzo aktualny temat, przy którym wszyscy chętnie wyrażali swoją opinię. Dotyczył on filmu „Ida”. Dużym zaskoczeniem była wiadomość, iż należał do obsady  oskarowego obrazu”.

„Nasz gość ukończył Akademię Teatralną w Warszawie, choć jego marzeniem była kariera lotnika. To uczy nas jak nieprzewidywalne jest życie”.

„Z tego spotkania wyciągnęłam następujące wnioski – do wszystkiego trzeba dojść ciężką pracą, zaangażowaniem i zawziętością”.

„Aktor mówił z pasją o swojej pracy oraz udzielał nam cennych wskazówek dotyczących edukacji”.

„Wysłuchaliśmy wiele zabawnych anegdot z czasów akademickich oraz teatralnych. Śmiechom nie było końca przez co spotkanie minęło w błyskawicznym tempie”.

3 marca 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem p. Piotrem Iwanickim

Spotkanie z absolwentem

Piotr Iwanicki, polski tancerz. Tańczył od lipca 1999 r. Zdobywał wielokrotnie Mistrzostwo Świata, Europy, Polski, Puchar Świata, Mistrzostwo Malty i Rosji. Matura 2003 r.

"Spotkanie z Piotrem Iwanickim na pewno każdego skłoniło do refleksji. Gdy poznaliśmy jego historię, nagle problemy naszej codzienności stały się błahe. Przestałam rozumieć osoby, które ciągle narzekają, a tak naprawdę nie mają na co i niczego im nie brakuje.

Piotr jest absolwentem naszego liceum. Od urodzenia jeździ na wózku inwalidzkim. Został Mistrzem Polski także Mistrzem Świata w tańcu integracyjnym. Teraz jest szczęśliwym mężem i ojcem. Życie Piotra można nazwać wspinaczką. Udowodnił, że nikomu nie należy zabierać możliwości realizowania pasji".

"Nigdy nie pomyślałam, że osoba niepełnosprawna na wózku jeździła po korytarzach, które ja teraz przemierzam. Pan Piotr zainspirował mnie swoją postawą, wręcz zachwycił. Pokazał, iż pokonywanie barier jest łatwiejsze niż nam się wydaje, że jedynym ograniczeniem jest nasz umysł, a nie wózek czy brak umiejętności. Myślę, że to spotkanie pozwoli mi uwierzyć w siebie".

"Zaimponował mi swoją postawą, gdyż jako osoba jeżdżąca na wózku, był bardzo pozytywnie nastawiony do życia. Ambitny, stawiał sobie wysoko poprzeczkę, bo nie poszedł do szkoły z oddziałami integracyjnymi. Byłam pod wrażeniem, że spełnił swoje marzenia dotyczące tańca a także ukończył trzy kierunki studiów".

"Pan Piotr pokazał krótkie filmy ze swoich zawodów tanecznych. Byłam bardzo zaskoczona, że osoba niepełnosprawna może tak dobrze tańczyć i wygrywać tyle mistrzostw".

2 marca 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem p. Dawidem Karpiukiem

Spotkanie z absolwentem

Dawid Karpiuk, dziennikarz działu kultura w tygodniku „Newsweek”, muzyk. Studiował w Instytucie Kultury Polskiej UW, wielbiciel kina. Matura 2002 r.

„Na spotkanie z dziennikarzem-absolwentem czekałam ze zniecierpliwieniem, ponieważ interesuje mnie ten zawód. Nie zawiodłam się. Spotkanie z Dawidem Karpiukiem okazało się bardzo interesujące. Słuchałam z wielkim zaciekawieniem wypowiedzi Gościa”.

„W trakcie zajęć szkolnych odbyło się spotkanie z absolwentem naszej szkoły. Spodziewałam się nudnej rozmowy z zarozumiałym człowiekiem. Ku mojemu zaskoczeniu przyszedł do nas młody mężczyzna ubrany na czarno z kolczykiem w ustach i tatuażami. Zastanawiałam się, czego ktoś taki jak on może nauczyć. Okazało się, że ten mężczyzna jest jednym z dziennikarzy znanego tygodnika „Newsweek”.Opowiadał nam wiele zabawnych historii z lat swej nauki w Norwidzie. O tym jak buntował się i z kolegami robił wiele „głupich” rzeczy. Pomimo pierwszego wrażenia, jakie wywarł na mnie jego wygląd, Dawid Karpiuk okazał się niezwykle inteligentnym człowiekiem, posiadającym ogromną wiedzę na temat kultury i świata”.

„Ku mojemu zdziwieniu pan Dawid okazał się być jednym z nas, zwyczajnym młodym człowiekiem, z którym można podyskutować o wszystkim, nie tylko o zawodzie dziennikarza. Miał wiele do powiedzenia i w zabawny sposób opowiedział nam jak wygląda praca redaktora”.

23 lutego 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem p. Krzysztofem Andersem

Krzysztof Anders, asystent w Zakładzie Optoelektryktroniki Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej. Członek SPIE (The International Society for Optical Engineering) oraz Photonics Society of Poland, współautor ponad 100 publikacji i wystąpień konferencyjnych z zakresu fotoniki, kierownik i współwykonawca wielu projektów naukowych i badawczo-rozwojowych, kierownik Laboratorium Fotoniki Światłowodowej. Zapalony żeglarz. Matura 2002 r.

W spotkaniu brały udział trzy drugie klasy. Uczniowie wysłuchali wspomnień o czasach licealnych, które były ilustrowane zdjęciami klasowymi, między innymi ze studniówki. Obejrzeli również pokaz slajdów na temat instytutu IMiO, w którym obecnie pracuje naukowo Krzysztof Anders. Uczestnik spotkania odpowiadał na pytania dotyczące studiowania na Politechnice Warszawskiej.

"Spotkanie bardzo mi się podobało. Plusem było to, że absolwent mówił przystępnym językiem i w fajny sposób potrafił nawiązać z nami kontakt. Nie zanudził nas i opowiedział o tych aspektach uczelni, które najbardziej nas interesują. Przedstawienie wielu rzeczy na liczbach sprawiło, że więcej informacji do nas dotarło. Uważam, że to spotkanie pomoże mi w wyborze dalszej drogi życiowej po ukończeniu liceum".

"Wykład bardzo dobry, wiele się nauczyłem. Pomogło mi to w wyborze przyszłej uczelni".

"Absolwent był bardzo dobrze przygotowany do wykładu. Rzadko się zdarza, by ktoś przez tyle czasu, był w stanie ciekawie mówić i trzymać się tematu".

"Ciekawy wykład rzucający światło na to jak wygląda praca i nauka na politechnice, oraz informujący o projektach i wpływie Politechniki na rozwój nauki".

29 stycznia 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem p. Arturem Kasprzakiem

 

Artur Kasprzak, inżynier, student technologii chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Autor pracy inżynierskiej nagrodzonej Srebrnym Medalem Chemii. Tytuł pracy - „Funkcjonalizacja magnetycznych nanokapsułek węglowych za pomocą polietylenoiminy (PEI) oraz chemiczna modyfikacja polimeru”. Matura 2011 r.

„Wykład był bardzo dobry, podobało mi się to, że prowadzący odpowiadał bardzo dokładnie na każde pytanie”.

„Gość nasz zaprezentował siebie jako człowieka, któremu radość sprawia praca i odkrywanie coraz to nowych zagadnień z nią związanych. Istotna dla mnie nie była sama prezentacja problematyki chemii lecz to, że można być szczęśliwym człowiekiem, gdy pracę łączy się z pasją.”

„Potrafi przekazać wiedzę, zaciekawić tematem. Wyjaśnić nowe i trudne pojęcia. Chętnie i szczegółowo odpowiadać na pytania”.

28 stycznia 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem p. Franciszkiem Majstrakiem

 

Franciszek Majstrak dr n. medycznych, kardiochirurg, pracownik Kliniki kardiochirurgii I Katedry i kliniki kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Matura 1978 r.

"Ze spotkań z takimi ludźmi wynosi się zupełnie inny rodzaj wiedzy. Doktor uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej swojej młodości. Słuchaliśmy o ówczesnym systemie edukacji, rozrywkach młodzieży, wyglądzie naszej szkoły. Doktor wypowiadał się bardzo ciepło o naszej szkole, niejednokrotnie podkreślał, że miło wspomina spędzony tutaj czas. Zostaliśmy uświadomieni, że z pozoru błahe, nieistotne informacje mogą się przydać w najmniej spodziewanych okolicznościach. Otrzymaliśmy porządną dawkę motywacji do nauki".

27 stycznia 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem p. Maciejem Królem

 

Maciej Król, mgr, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UKSW, były przewodniczący Samorządu szkolnego, instruktor harcerski, komendant szczepu. Matura 2010 r.

„Nasze liceum to jedno z miejsc, które dla wielu osób przestało być jedynie miejscem nauki a stało się centrum życia, w którym łączy się obowiązki z tym co się naprawdę lubi. Dopiero po ostatnim dzwonku doceniliśmy wraz z moimi kolegami i koleżankami z klasy, jak ważne jest zachowanie równowagi między dyscypliną na lekcjach języka polskiego i dobrą atmosferą podczas przerw i wyjazdów szkolnych. Norwid daje perspektywy tym, którzy są zdecydowani powalczyć o swoją przyszłość, za co kocham Norwida. Mgr Maciej Król”.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała wypowiedzi o studiowaniu prawa, trudnościach w przyswajaniu wiedzy zawartej w kodeksach. Gość mówił też o aktualnej sytuacji na rynku pracy dla studentów i absolwentów tego najpopularniejszego kierunku studiów.